APPLE

شرکت اپل یک شرکت چند ملیتی آمریکائی است و کسب و کار اصلی آن فناوری های رایانه ای است.
این شرکت با معرفی ریز رایانه های
apple i,apple ii ,apple iii و پس از آن مکینتاش به بازار به آغاز و گسترش نوعی رایانه شخصی کمک فراوانی کرد.
اپل معمولا به تولید سخت افزارهای نوین و دارای طراحی صحیح معروف است.از محصولات سخت افزاری این شرکت می توان آی پاد , آی مک و آی فون را نام برد.همچنین این شرکت در زمینه تولید نرم افزار هم فعالیت دارد.نرم افزارهای آی تیونز , آی لایف و سیستم عامل مورد استفاده در رایانه های این شرکت
mac os 10 نیز نمونه هایی از فعالیت نرم افزاری این شرکت هستند.


تاریخچه

این کمپانی با معرفی رایانه شخصیapple i که به صورت دستی ساخته شده بود رسما با نام تجاریapple computer inc به بازار فناوری وارد شد .نوع دیگری از رایانه شخصی یعنیapple ii به دلیل مجهز بودنش به فلاپی درایو25/5 اینچی از رقبای دیگر خود درآن دوره نظیرcomodore که از نوار مغناطیسی برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می کرد پیشی گرفت.
اپل سعی کرد با معرفی مدل
apple iii که به نوعی بهینه شده سری apple ii به شمار می آمد با بزرگترین رقیب آن دوره یعنی ibm که کامپیوترهای خود را به سیستم عامل dos مجهز کرده بود وارد رقابت جدی شوداما به دلیل ایراداتی که در طراحی این مدل وجود داشت مجبور شد تا صدها دستگاه ازapple iii فروخته شده را به کمپانی برگردانده و از همین جا با تعیین و تشخیص راه حلهای ممکن برای رفع مشکل مدل apple iii ایده ساخت مدلی جدید خلق شد.

لیزا و مکینتاش
اپل باارائه مدل لیزا(lisa) که اولین رایانه مجهز به ماوس و سیستم عامل دارای واسط گرافیکی , آیکون ها و پنجره ها بود توانست انقلابی بزرگ در زمینه رایانه های شخصی به وجود آورد.
بعد از آن سیستم عامل مکینتاش توسط اپل روانه بازار شد.ظهور مکینتاش و ارائه نسخه های مختلف برنامه های نشر رومیزی توسط کمپانی ادوبی(
adobe)نظیرpage maker و بعدها برنامه ساخت انیمیشن موجب شد تا مکینتاش در بین اتشاراتی ها و سازندگان فیلم وموسیقی طرفداران بسیاری پیدا کند.بسیاری از نرم افزارهای مشهور کنونی مانند مایکروسافت ورد و ادوب فتوشاپ اولین بار برای رایانه های مکینتاش نوشته شدند.

دوران طلائی
ارائه مدل جدیدی از رایانه های قابل حمل توسط اپل به نام macintoch portable کلید خورد و بعد از آن نوت بوکpower book وارد بازار شد.نوت بوکی که با همکاری کمپانی سونی و به کارگیری باتری های 2ساعته و صفحه مانیتور 19اینچی و هارددرایو 20مگابایتی به فرمی کاملا ارگونومیک طراحی شده بود .

سال های نزول
ویندوز یک رابط جدید را به نمایش گذاشت که به عقیده بسیاری از مردم از نظر کارایی به راحتی مکینتاش بوداپل , مایکروسافت را متهم به سرقت الکترونیکی و کپی برداری از روی مکینتاش کرد ولی ویندوز به پیشرفت خود ادامه داد.
در طول دهه90 اپل خط تولید خود را گسترش داد.اپل تنوع زیادی از محصولات را ارائه می داد.هزینه تولید این گوناگونی محصولات از یک طرف و گسترش محبوبیت ویندوز مایکروسافت که با تبلیغات زیادی همراه بود از طرف دیگر منجر شد اپل تا مرز ورشکستگی پیش رود.


همکاری بزرگ                                                                              اپل طرفداران خود را با اتحاد با رقیب قدیمی خود یعن مو تورولا وآی بی ام غافگیر کرد.این یک پیشنهاد جدید برای تولیدیک رایانه جدید بود که از سخت افزار آی بی ام و موتورولا و نرم افزار اپل استفاده می کرد.
 

شروع دوباره(1998تا2005)                                                           
در1998 , اپل یک مکینتاش کامل را به نام imac به بازار معرفی کرد. یک طراحی جدید که بیشتر استانداردهای اپل را مانندSCSI و ADB را حذف کرده و به جای آن دو درگاه USB قرار داده بود.درحالی که از نظر فنی چندان قابل توجه نبود دارای یک خاصیت ابتکاری جدید بود.            در سال 2001 اپل سیستم عامل MAC OS X را ارائه کرد که برپای    XTSTEP و UNIX BSD بنا شده بود. بین مشتریان و حرفه ای ها به ثبات و قابلیت اعتماد بالا همراه با ضریب امنیتی یونیکس و با یک رابط کاربری که استفاده آسان از آن را تضمین می کرد شناخته شد.در اواخر سال 2001 اپل اولین ipod که دستگاه پخش دیجیتال موسیقی قابل حمل بود را ارائه کرد..ipod با itunes  همراه شد.در مارس 2005 اپل پشتیبانی خود را از فناوری جدید BLU-RAY سونی اعلام کرد و به BLU-RAY ASSOCIATION پیوست.

عصر اینتل(2006 تا کنون)

اپل در2006 اولین رایانه هایش را با چیپست اینتل ارائه کرد.لپ تاپ جدید mac book pro با سری قدیمیpower book جایگزین شدکه حدود 4 برابر سریعتر از آن بود و imac جدید که 2 تا3 برابر عملکردش سری تر شده بود.                                                                           هردو از پردازنده های اینتل با تکنولوژی CORE DUO استفاده می کردند.                      مشارکت اپل و اینتل یک اصطلاح جدید را میان کاربران رایانه به وجود آورده است .مکتل"mactel" در جواب عبارت "wintel" که به کامپیوتر هایی که با پردازنده intel و سیستم عاملwindows کار می کردند اطلاق می شد ساخته شده است.

البته این عبارت هیچگاه توسط یک مقام رسمی دو شرکت استفاده نشده است و بیشتر در میان طرفداران رواج پیدا کرده است.