SSD VS HHD                                              هارد دیسک های   بیصدا!                                                                         طی دو دهه اخیر تجهیزات قابل حمل ذخیره سازی اطلاعات دستخوش تغییرات زیادی شده اند. از فلاپی دیسک گرفته تا دیسکت  دیسک های نوری وحافظه فلش  اما در طول این مدت تجهیزات ثابت ذخیره سازی اطلاعات  همواره یک عضو همیشگی وثابت داشته که آن هم هارددیسک نام دارد.البته در طول این سال ها هارد دیسک پیشرفت قابل توجهی را تجربه کرده که نتیجه آن ارائه فضا وسرعت بیشتر به کاربران بوده است  اما تا به حال هیچ فناوری تازه ای در جهت بر هم زدن تسلط هارد دیسک و ایجاد تحولی جدی در این حوزه وارد میدان نشده است (هر چند که این اوضاع این طور باقی نخواهد ماند) اس اس دی نوعی از تجهیزات ذخیره سازی است که از قطعات نیمه رسانای جامد ساخته می شود (بعضی افراد اس اس دی را حافظه فلش می خوانند) برتری های اس اس دی نسبت به هارددیسک آنقدر هست که بتوان روزی را تصور کرد که اس اس دی درنوت بوک و سرانجام در کامپیوتر های خانگی جایگزین هارددیسک شود و کاهش مداوم قیمت اس اس دی این تصور را به واقعیت نزدیک تر هم می کند.                  

  قابلیت های SSD                                                                                                          جایگزینی هارددیسک با اس اس دی مزیت های قابل توجهی از جمله زمان پاسخ دهی قابل قبول تر وکارکرد مطمئن تر برای کاربر خواهد داشت . علاوه بر این با افزایش گنجایش هارددیسک ها  وزن آن ها نیز زیاد می شود  زیرا تو لیدکنندگان مجبور هستند تعداد صفحات را افزایش دهند. از طرفی صفحات بیشتر باعث کاهش جریان هوا و در نتیجه افزایش درجه حرارت نیز می شوند که این افزایش درجه حرارت با چرخش سریع تر صفحات بیشتر هم می شود (اتفاقی که در پی ارتقا ٕکارایی وسرعت بیشتر می افتد) گذشته از تفاوت قیمت  اس اس دی نسبت به هارددیسک ضعف هایی نیز دارد. اول این که اگر یک خطا یا نقصی موجب از دست رفتن اطلاعات شود  شانس بازیابی اطلاعات تقریبا˝صفر است. در صورتی که اگر چنین اتفاقی برای هارددیسک بیافتد  متخصصین امر می توانند بسته به وضعیت صفحات  اطلاعات را بازیابی کنند. بعضی از اس اس دی ها نیز متوسط طول عمرشان از یک هارددیسک کمتر است وبالاخره این که در حال حاضر اس اس دی از لحاظ میزان گنجایش قدرت رقابت با هارددیسک را ندارد.                                   به نظر می رسد که در حال حاضر بازار نوت بوک عرصه مناسبی برای عرض اندام اس اس دی باشد و به زودی این اتفاق خواهد افتاد. در گنجایش های یکسان  اس اس دی مصرف برق و وزن کمتری نسبت به هارددیسک دارد و کوچک تر نیز هست .د᾿وریت ἰرن مدیر بازاریابی سان دیسک می گوید:̏ اس اس دی به عنوان یک جایگزین برای هارددیسک در دنیای کامپیوتر های همراه  یک تغییر اساسی محسوب می شود. دورانی که ما در آن زندگی می کنیم دوره تغییر وتحول است و بازار نیز با چنین تحولاتی آشنااست.دقیقا˝ شبیه به فیلم   ٣٥ میلی متری یا فلاپی دیسک که با درایو های یو اس بی جایگزین شد. در حال حاضر ما در ابتدای دوران گذار از اچ دی دی به اس اس دی قرار داریم.̋    

                                                                                                   استفاده عملی ازSSD                                                                 اس اس دی از لحاظ نرم افزاری با هارددیسک سازگاری دارد  یعنی عملکردی مشابه هارددیسک دارد و تقریبا˝ در هر شرایطی به راحتی می تواند جایگزین آن شود (البته از لحاظ مدیریت فایل  تفاوت هایی بین این دو وجود دارد). هنگام بازنویسی فایل ها هارددیسک داده های جدید را دقیقا˝درهمان جای فایل های قدیمی باز نویسی می کند. حال اگر هنگام بازنویسی داده های جدید خطایی رخ دهد  امکان از دست رفتن داده ها وجود دارد  اما اس اس دی داده ها ی تازه را در مکان دیگری ذخیره می کند وبعدا˝داده های قدیمی را پاک می کند. در این حالت  اگر خطایی به هنگام نوشتن اطلاعات رخ دهد  داده های اصلی دست نخورده باقی می مانند وبه این ترتیب خطر لز دست رفتن اطلاعات  کاملا˝از بین می رود.                                                                                                   در حال حاضر ویندوز رفتار یکسانی بااچ دی دی واس اس دی دارد اما طبق گفته   ἰرن مایکروسافت در حال کار روی به روز رسانی هایی برای ویندوز است تا امکان استفاده بهینه از قابلیت های اس اس دی میسر شود.                                                                                                                           هزینه تولید اس اس دی نقش عمده ای در فرا رسیدن این جایگزینی ایفا می کند.